تلفن :  ۴۴۹۶۵۶۱۱ - ۴۴۹۶۵۶۰۹

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

طراحی و ساخت تصفیه فاضلاب کشتارگاه هم به صورت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی پرتابل و هم به صورت تصفیه خانه فاضلاب بتنی توسط گروه شرکت پرتو کنترل با کمترین هزینه قابل اجرا می باشد.

به دلیل ماهیت خاص این فاضلاب و آلودگی و فسادپذیری بسیار بالا از اهمیت ویژه ای  برخوردار است. کشتارگاه ها و مجتمع های تولید گوشت معمولا در اکثر شهرهای ایران وجود دارند که عمل کشتار در آنها به صورت سنتی و غیر اتوماتیک انجام می شود. مشخصات و کمیت و کیفیت فاضلاب تولیدی در کشتارگاه های دام با کشتارگاه طیور متفاوت می باشد. در کشتارگاه دام به ازای هر تن وزن حیوان زنده ۱/۵ تا ۱۴/۶ متر مکعب آب مصرف می شود و COD فاضلاب تولیدی بالای ۵۰۰۰ میلیگرم بر لیتر می باشد. در کشتارگاه مرغ به ازای هر قطعه مرغ حدوداً ۱۳ لیتر آب مصرف شده و COD آن نیز حدود ۲۰۰۰ میلیگرم در لیتر می باشد.بخش عمده فاضلاب کشتارگاه از بخش های ذبح حیوانات، شستشوی امحاء و شستشوی زمین حاصل می شود و حاوی مقدار زیادی مواد آلی محلول و کلوئیدی میباشد.

يكي از معضلات كشتارگا ه ها دفع فاضلاب حاصل از كار كشتارگاه مي باشد.

منابع تولید فاضلاب کشتارگاهی

خون از موادیست که در مرحله ذبح تولید می گردد.

خون دارای درجه آلودگی فو ق العاده  زیاد می باشد.

خون به جهت دارا بودن مواد مغذی فراوان می تواند در قسمت تبدیل ضایعات کشتارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

خون اگر وارد شبکه تصفیه فاضلاب گردد که این امر اجتناب ناپذیر می باشد ویکی از دلایل بالا بودن درجه آلودگی فاضلابها ی کشتارگاه ها نیز همین امر است.

پساب ناشی از کشتار حیوان و شستشوی لاشه گوسفند و گاو و مرغ دارای چربی و خون و مایعات و جامدات داخل بدن حیوان می باشد که در مجموع از بار آلودگی نسبتاً بالایی برخوردار است. .

فاضلاب کشتارگاهی بسیار شبیه به فاضلاب خانگی است و لیکن از غلظت بشتری برخوردار می باشند . این نوع فاضلابها بطور کلی از مواد آلی تشکیل شده اند و حاوی مواد معلق و جامد بسیار زیادی هستند .

این فاضلابها اگر وارد مجرای ابهای سطحی شوند به سرعت تولید بوی نامطبوع خواهند کرد که از آنها در تثبیت این چنین فاضلابهایی احتیاج به اکسیژن می باشد آلودگی شدیدی را متوجه محیط زیست و موجودات آن می کنند.

چنانچه خون حیوان در مرحله اولیه جدا شده و بطور مجزا خشک گردد و وارد فاضلاب نشود مشخصات فاضلاب آنها بشرح  ذیل خواهد بود.

مشخصات فاضلاب کشتارگاه ها

فاضلاب    PH                                    ۶-۷

مواد معلق و شناور  mg / lit                      ۵۰۰-۸۰۰

BoD                  ۲۷۰۰ -۱۵۰۰ mg / lit

CoD                   ۴۰۰۰-۲۰۰۰ mg / lit

مقدار فاضلاب در کشتارگاههای مختلف تابعی از نحوه کشتار وصرفه جویی در مصرف آب می باشد . ولی معمولاً در حدود ۷ الی ۹ متر مکعب به ازای هر تن گوشت برآورده شده است.

در کشتارگاه ها مقدار پساب ایجاد شده در حدود ۱۰الی ۱۵ لیتر به ازای هر راس مرغ برآورد گردیده است.

بدلیل شرایط خاص و کیفیت کاملاً بیولوژیکی این فاضلابها روشهای تصفیه گوناگون قابل اعمال است . روشهای لاگونی – بیولوژیکی هوازی و ترکیبی از این روشها با موفقیت بکار برده شده است.

روشهای کم هزینه از قبیل سیستمهای لاگونی نیاز به زمین در وسعت زیاد داشته و فقط در مواردی که زمین ارزان در اختیار است و منطقه دور از شهر می باشد قابل اعمال محسوب می گردد.  روشهای لاگونی – بیهوازی –بیولوژیکی هوازی و ترکیبی از این روشها با موفقیت به کار برده شده است.

بعنوان مثال برای کشتارگاههای با تعداد ۱۰۰ راس گوسفند و ۲۰۰ راس گاو در روز زمین مورد نیاز حدود ۷ هکتار بالغ خواهد شد

هزینه اجزای سیستم لاگونی بدون احتساب ارزش زمین معمولاً کمتر از سایر روشها بوده و نیاز به اپراتور متخصص نیز در کمترین حد می باشد . روشهای متداولی از قبیل لجن فعال شده و یا فیلترها با موفقیت بسیار زیادی در تصفیه خانه های این نوع فاضلابها بکار برده شده اند . این روشها هزینه  تاسیساتی و نیاز به متخصصین در حد بیشتری دارند و در مقابل زمین کم و کیفیت تصفیه بسیار بالا است.

در نقاط نزدیک به شهر و مراکز جمعیت استفاده از روشهای مکانیکی بیولوژیکی تقریباً اجنتاب ناپذیر است و کاربرد تلفیقی از روشهای بی هوازی و هوازی بسیار متداول  می باشد.

تکنیک های تصفیه بی هوازی از جمله بیوفیلترهای بی هوازی ، هاضم های دو مرحله ای و غیره برای تصفیه پساب کشتارگاهی بطور وسیعی بکار برده شده اند ولی هر یک از این روشها به تنهایی برای تصفیه این نوع فاضلاب کافی نیست و لذا نیاز به تصفیه مرحله دوم که هوازی می باشد برای رسانیدن کیفیت پساب تصفیه شده به استاندادرهای قابل قبول ضروری است .