تلفن :  ۴۴۹۶۵۶۱۱ - ۴۴۹۶۵۶۰۹

تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی

تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی

شرکت پرتو کنترل با اتکا به دانش ومهارت ساخت توسط تیم کارآزموده خود ، طراحی و ساخت تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی و… هم به صورت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی پرتال و هم به صورت تصفیه خانه فاضلاب بتنی با کمترین هزینه انجام میدهد.

فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی

صنایع سلولزی و کاغذسازی مقادیر زیادی آب مصرف کرده و به همان مقدار پساب تولید می کنند. پساب این صنایع دارای COD و سمیت بالایی می باشند و تخلیه آنها، مقادیر زیادی آلاینده های مضر وارد محیط زیست می نماید. بیش از ۲۵۰ ماده شیمیایی در پسابهایی که طی مراحل مختلف کاغذسازی تولید می شوند، شناسایی شده است. آلاینده های معمول و برخی ترکیبات شیمیایی پساب کاغذسازی شامل اسیدهای رزین، فنل ها، دی اکسین ها و فوران ها، مواد آلی و معدنی، فلزات سنگین، سیانیدها، سولفیدها و دیگر مواد محلول هستند. مهم ترین منابع آلودگی در بین مراحل مختلف کاغذسازی، خمیر سازی، شستشوی خمیر، غربال کردن، سفید کردن و ساخت کاغذ تولید می شود که در این میان بیشترین حجم آلاینده ها در مرحله خمیرسازی ایجاد می شود و ترکیبات کلریدی و دیگر ترکیبات آلی سمی شامل مشتقات لیگنین از آن جمله است.

                                                                                                    1

تصفیه فاضلاب صنایع چوب و کاغذ

افزایش سریع جمعیت و تقاضای رو به رشد تاسیسات صنعتی برای رفع نیازهای بشر، مشکلاتی نظیر بهره برداری بیش از حد از منابع موجود، ایجاد آلودگی های خاک، هوا و آب را باعث گردیده است. صنایع خمیر و کاغذ به عنوان پنجمین صنعت اقتصادی در کشورهای توسعه یافته ای نظیر آمریکا مطرح می باشد نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مقادیر قابل ملاحظه ایی از آلودگی ها را به صورت BOD، COD، TSS، سمیت و رنگ تولید نموده که به صورت تصفیه نشده و یا با تصفیه اندک به آبهای پذیرنده وارد می شود. مصرف بالای آب به ازای هر تن محصول باعث ایجاد مقادیر زیادی پساب گردیده و صنعت خمیر و کاغذ را در زمره یکی از آلوده کننده ترین صنایع دنیا قرار داده است. افزایش آگاهی عمومی از سرنوشت این آلودگی ها و مقررات سخت گیرانه ایی که توسط مراجع دولتی و غیر دولتی وضع گردیده باعث شده صنایع برای رعایت استاندارد های تعیین شده وادار به تصفیه پساب ها قبل از تخلیه آنها به محیط شوند.

تا کنون روش های مختلفی برای تصفیه پساب صنایع خمیر و کاغذ پیشنهاد گردیده که برخی از آنها در مقیاس صنعتی و برخی هنوز در مقیاس آزمایشگاهی است که به طور کلی در چهار طبقه کلی زیر قرار می گیرند:
۱- روش فیزیکی  ۲-  تصفیه بیولوژیکی  ۳-  تصفیه قارچی  ۴-  فرآیندهای تصفیه توام
هر یک از این فرآیندهای فوق می توانند متناسب با نوع کارخانه و فرآیند تولید برای تصفیه پساب به کار روند.

                                                                                                2

روش های تصفیه فاضلاب کارخانه خمیر مایه و کارتن سازی

تصفیه فاضلاب بیولوژیکی به روش هوازی

تصفیه فاضلاب  بیولوژیکی  به روش بیهوازی (UASB)

تصفیه فاضلاب شیمیایی

تصفیه فاضلاب به روش الکتروکئوگولاسیون

فیلتراسیون

 

                                                                                           3