تلفن :  ۴۴۹۶۵۶۱۱ - ۴۴۹۶۵۶۰۹

فیلتر کربن اکتیو

*پروژه های مرتبط*

فیلتر کربن اکتیو :
فیلتر کربن اکتیو جهت جذف طعم نامطبوع، بو و رنگ آب استفاده می شود. کربن فعال به دلیل خاصیت جذب بالا باعث حذف عوامل فوق از آب می گردد. از این نوع فیلتر کربن اکتیو در صنعت آب جهت حذف کلر آزاد و همین طور حذف کدورت و رنگ و بو می توان استفاده کرد. کربن فعال مواد آلی موجود در آب را جذب و سپس تجزیه می‌کند. در فیلتر کربن اکتیو ، آب از بستر کربن اکتیو گرانولی عبور کرده و رنگ و بوی آن توسط ذغال کربن جذب شده و در نتیجه آب خروجی بدون هر گونه طعم، بو و رنگی خواهد بود. در صافی کربنی، آب ورودی باید کاملا زلال‌سازی شود و فاقد هرگونه مواد کلوئیدی و معلق باشد به همین دلیل فیلترکربنی معمولا بعد از فیلتر شنی در فرآیند تصفیه آب قرار می‌گیرند. pH آبی که با کربن فعال در تماس قرار می‌گیرد نباید اسیدی یا قلیایی باشد و قبل از عبور از بستر کربن فعال باید خنثی شود. کربن فعال می‌بایست هرچند وقت یکبار در کوره تا درجه حرارت ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده شود تا دوباره فعال شود. دربرخی موارد می توان، کربن فعال را توسط بخار احیا نمود.

                                                                                                 1

 

جنس بدنه فیلتر کربن اکتیو                                                                                                 

جنس بدنه فیلترهای كربني می تواند استیل، FRP و یا کربن استیل با پوشش رنگ اپوكسي باشد ودانه‌هاي كربن فعال درون این مخازن ریخته می‌شود. این فیلترها هر چند وقت یکبار با توجه به میزان مواد جامد معلق موجود در آب نیاز به شستشوی معکوس دارند.فرايند شست و شوي معكوس مي تواند به صورت دستي، نيمه اتوماتيك و يا اتوماتيك باشد.  فیلتر کربن اکتیو توسط کنترل دستی و یا اتوماتیک شستشو شده تا فضای انبساط خود را حفظ کند.                                                                                                                                                                                                                     فیلترکربن‌اکتیو به تنهایی و یا به عنوان قسمت بسیار مهمی از سیستم های پیش تصفیه در اکثر فرآیندهای تصفیه آب و پساب مورد استفاده قرار  میگیرد.                                                                                                                              

 

 

                        2                             3     

 

عملکرد فیلتر کربن اکتیو :

پدیده جذب در سطوح داخلی سوراخ های فیلترکربن اکتیو بدلیل وجود انرژی موازنه نشده ای است که بین اتمهای سطحی و اتمهای داخلی سطوح سوراخ ها وجود دارد ، می باشد . این انرژی به کمک جاذبه مولکولی واندروالس بر اثر شکسته شدن پیوند C-C ایجاد شده است و سطوح داخلی سوراخ ها ، برای موازنه انرژی ، مولکولهای ناخالصی راجذب می کنند .

 

کربن فعال :
عنصر کربن به دو صورت آلوترپی بلوری با نام‌های الماس و گرافیت وجود دارد. کربنی که از چوب سخت پوسته نارگیل ساخته می‌شوند در صنایع شیمیایی یا در مواردی دیگر از زغال سنگ ساخته می‌شود، کربن صافی و کربن فعال نامیده می شود. بر اساس مطالعات حاصله ثابت شده است که زغال چوب دارای ساختمانی شبیه گرافیت است. لکن از نظر بلوری بخوبی توسعه نیافته است که می توان آن را ناشی از معایب ساختمان بلوری و زیاد بودن سطح دانست باید توجه داشت که در حالت فعال زغال چوب جاذب گازها مایعات و جامدات است و فعال کردن زغال بوسیله بخار در دمای ۹۵۰ درجه سانتیگراد صورت می پذیرد. بطور کلی ماکروپورها حفره های ورودی یا عوامل اصلی جذب و مزوپور ها حفره های موقت گذرا و میکرو پور ها حفره های اصلی ذخیره سازی می باشند معمولاً ماکرو پرو ها به مقدار خیلی کم در حدود ۵% در تشکیل سطوح ویژه داخلی دخالت می کنند و این حفره ها که بعنوان گذرگاه عمل می نمایند موجب تسهیل در پدیده جذب در سطوح داخلی کربن اکتیو می شوند در حالیکه حفره های مزو نقشی در حدود ۹۵% در پدیده سطوح ویژه جذب را دارا می باشند و محل اصلی ذخیره مواد جذب شده می باشند بطور متوسط ۴۰ درصد از کل حفره ها مربوط به حفره های متوسط می باشد. توزیع قطر حفره ها در یک نمونه کربن فعال بستگی به نوع ماده اولیه و روش تولید کربن فعال دارد.جذب سطحی مولکولها عموماً درحفره های ریز و متوسط رخ می دهد و حفره های بزرگ به عنوان مجراهایی برای عبور ماده جذب شونده و رسیدن آن به حفره های ریزتر به کار می آیند.

 

 

                                             4                               5

 

ویژگی های فیلتر کربن :

  • قابليت تحمل فشار تا ۱۰ بار
  • مجهز به شير هوا گيري و فشارسنج
  • بدنه از جنس استيل / فايبر گلاس (FRP) /كربن استيل
  • قابل ارائه با سه شير دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس

مزیتهای فیلتر کربنی :

  • راهبری ساده
  • سرعت بالا در تصفیه
  • هزینه نگهداری کم در بهره برداری
  • نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

کاربرد فیلتر کربن :
:: صنایع غذایی

:: صنایع آبکاری
:: صنایع فلزی و فولاد
:: کارواش
:: قالیشوئی
:: صنایع شوینده
:: صنایع شیمیایی
:: استخرهای شنا
:: تصفیه خانه های آب و فاضلاب