تلفن :  ۴۴۹۶۵۶۱۱ - ۴۴۹۶۵۶۰۹

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی ( Heat Exchanger ) دستگاهی است که انرژی حرارتی را از سیالی به سیال دیگر منتقل می کند. سیال ممکن است مایع یا گاز باشد. به این صورت که دو سیال با دمای مختلف را وارد محفظه می کنند و میان آن ها انتقال حرارت صورت می گیرد.

کاربرد مبدل حرارتی  در پالایشگاه ، نیروگاه ، موتورخانه ساختمان ، یخچال ، سیستم های تهویه مطبوع و … می باشد.

                                                                                             1

انواع مبدل های حرارتی:

مبدل های حرارتی بر اساس کاربری ، شکل انتقال حرارت  ، نوع ساخت و … دسته بندیهای مختلفی دارد . برخی از دسته های مشهور مبدل ها به شرح زیر است:

مبدل های حرارتی پوسته-لوله :این مبدل ها متشکل از یک پوسته استوانه ای و کویل مسی هستند که معمولا کویل مسیر گردش سیال ثانویه (سیال گرم شونده) و پوسته محل عبور سیال اولیه (سیال گرم کننده) است.

                                                                                                       2

مبدل های حرارتی مستغرق: مبدل های حرارتی مستغرق نیز در انواع مختلف صفحه ای، لوله ای، لوله ای پیوسته یا لوله U شکل طراحی و ساخته می شود. ساختار این مبدل ها به گونه ای است که در سیال گرم شونده غوطه ور هستند. در این نوع مبدل ها کویل محل گردش سیال اولیه است.

                                                                                                                      3

مبدل های حرارتی لوله ای:  این نوع مبدل ها از دو لوله متداخل هم مرکز تشکیل می شود که سیالات گرم شونده و گرم کننده در یکی از لوله ها جریان پیدا می کند.

                                                                                                                        4

: انتقال حرارت در مبدل حرارتی

مبدل حرارتی دستگاهی است که برای انتقال حرارت از جریانی با دمای بالا تر به جریانی با دمای پایین تر مورد استفاده قرار می گیرد.

انتقال حرارت در هر مبدل حرارتی بنا بر درجه حرارت سیال ها به سه صورت زیر صورت می پذیرد:

انتقال حرارت هدایتی،انتقال حرارت جابجایی،انتقال حرارت تشعشعی

پارامترهای مهم در انتخاب مبدل حرارتی:

جهت انتخاب مبدل حرارتی پارامترهای مهمی دخیل می باشد. ابتدا مشخص نمودن فاز دو سیال می باشد سپس وضعیت هر دو سیال از نظر دمای رفت و برگشت و همچنین دبی باید مشخص گردد.

جنس مبدلهاي حرارتي پوسته و لوله برحسب نوع سيال وخورندگي سيال جاري درآن مي‌باشد.معمولاً بدنه ازنوع كربن استيل، استنلس استيل و يابرنج بوده و تيوبهاي داخلي آن معمولا ًازجنس مس، استنلس استيل، كربن استيل، برنج و… مي‌باشند. طريقه كاركرد آن به اينصورت است كه انرژي و گرما از سيال گرم به ديواره تيوبها (لوله‌هاي داخل) منتقل شده واز طرف ديگر اين حرارت به سيال سرد انتقال مي‌يابد.

ساختمان مبدلهاي حرارتي از سه قسمت سر جلويي، پوسته، وسرعقبي، كه هركدام ازآنها برحسب مورد استفاده آن انواع داراي مختلفي هستند دسته بندي مي‌شوند كه در جدول زير نشان داده شده‌اند

                                                                 5

اساس انتخاب نوع مبدل برحسب نوع دو سيال جاري درآن, و اساس محاسبه آن طبق دبي، دماي ورودي، دماي خروجي و فشار نوع سيال گرم وپيدا شدن سطح حرارتي مطلوب مي‌باشد.

 

شرکت پرتو کنترل هوشمند با بهره گیری از کادر مجرب و نیروهای متخصص،مبدل های حرارتی را با بهترین کیفیت و طبق نظر کارفرما ارائه می دهد.

 

 

 

کلمات کلیدی : مبدل حرارتی-مبدل های حرارتی لوله ای-Heat Exchanger -مبدل های حرارتی پوسته-لوله