تلفن :  ۴۴۹۶۵۶۱۱ - ۴۴۹۶۵۶۰۹

آشغالگیر

812321775_82381-169x300

 

 

با توجه به ورود ذرات مختلف در آب ورودي به تصفيه خانه ها, به ويژه ريزش برگ در فصول مختلف سال, در صورت ورود اين ذرات به سيستم تصفيه خانه موجب آسيب ديدگي يا گرفتگي پمپها, شيرآلات, خطوط لوله و ساير متعلقات مي گردد. لذا به منظور جلوگيري از ورود اين گونه ذرات به واحدهاي تصفيه خانه مي بايست از سيستم آشغالگيري مناسب استفاده گردد.
معمولاً برای جدا کردن مواد درشت و آشغال موجود در فاضلاب از آشغالگیر استفاده می شود. آشغالگیر درشت برای جدا کردن مواد درشت نظیر شاخ و برگ ، بطری وغیره ….. وآشغالگیر متوسط برای جدا کردن مواد نسبتاً درشت بکار می رود. در صورت استفاده از پمپ و سایر تجهیزات مکانیکی استفاده از آشغالگیر ضروری است.
در حال حاضر آشغالگيرهاي مورد استفاده در کانالهاي آب تصفيه خانه ها بصورت صفحه مشبك و يا صفحه ميله اي ساخته شده و با زاويه نصب ۴۵ الي ۶۰ درجه در مسيركانال انتقال آب يا فاضلاب قرار مي گيرند. اين آشغالگيرها اکثراً توسط بهره بردار به صورت دستي و با استفاده از چنگک تميز مي گردد. در برخي موارد نيز اين آشغالگيرها از نوع مکانيکي و مجهز به قاب و چنگك جمع آوري آشغال مي باشد.
لذا با توجه به اينکه در اکثر مواقع حجم زيادي از ذرات و جامدات در آب ورودي به تصفيه خانه وجود دارد, عدم جمع آوري مداوم آنها موجب مسدود شدن سريع آنها گرديده و مي بايست به طور مداوم تميز گردند. علاوه بر اين بسياري از ذرات ريز و باريک, با عبور از اين گونه آشغالگيرها, وارد سيستم تصفيه خانه مي گردد. لذا به منظور رفع اين مشکلات و با استفاده از تکنولوژي روز دنيا مي توان از سيستمهاي آشغالگيري مدرنتر استفاده نمود که علاوه بر راندمان بالا در جداسازي ذرات و آشغالهاي ريـــز, داراي قابليت تميـــز شدن خودکار مي باشند. لذا از اين گونه سيستمـها, مي توان به آشغالگيــــرهاي پلکاني اشاره نمود.

  • مزايا و ويژگيهاي سيستم آشغالگير :

– قابليت عبور جريان زياد آب و فاضلاب از آشغالگیر
– ايجاد حداقل افت فشار در اثر عبور از آشغالگیر
– راندمان بالا در حذف آشغال و ذرات موجود در آب
– قابليت حذف ذرات ته نشين شده از کف کانال توسط آشغالگیر
– مقاومت بالا به مواد خورنده از جمله اسيد
– کنترل بو با توجه به اينکه در محفظه بسته قرار دارد
– عدم انسداد صفحات آشغالگير توسط دانه ها و ذرات
– عملکرد و نگهداري آسان
– هزينه پائين بهره برداري
آشغالگیر ها به اشکال مختلف و با ابعاد متفاوت (برحسب مواد درشت و ریز ورودی) ساخته میشوند. معمولا در تصفیه خانه هایی با حجم کاری کمتر از ۱۰۰۰ متـر مکعب فاضلاب از آشغالگیر های دستی (درشت و یا ریز) در کانالهایی با عمق کمتر ۲ متر استفاده میشود. بدین منظور بدلیل عمق کم کانال و کوچک بودن سطح آشغالگیر، نحوه تمیز نمودن آشغالهای موجود بر روی شبکه آشغالگیر توسط چنگک دستی انجام میشود. به این دلیل به اینگونه آشغالگیر ها، دستی گفته میشود. فاصله بین میله ها در آشغالگیر درشت بین (۴۰-۱۰۰)میلیمتر و در آشغالگیرهای ریز بین (۱۰-۳۰) میلیمتر در نظر گرفته میشود .
زاویه استقرار این گونه آشغالگیرها در کانال سیال (آب و یا فاضلاب) معمولاً بین ۴۵ -۶۰ درجه میباشد. میزان حذف مواد معلق در این گونه آشغالگیرها بین (۲-۳) میلیگرم در لیتر و حذف BOD بین (۳-۷ )میلیگرم در لیتر در نظر گرفته میشود. سرعت عبوری فاضلابی بین (۰٫۳- ۰٫۹) متر در ثانیه باید در نظر گرفته شود.

  • انواع آشغالگیر فاضلاب که به نوع فاضلاب بستگی دارد عبارتند از:

۱) آشغالگیر مکانیکی
۲) آشغالگیر دستی
۳) آشغالگیر سبدی
۴) آشغالگیر گیر بکسی
۵) آشغالگیر دانه درشت
۶) آشغالگیردانه ریز
۷) آشغالگیر مکانیکی
۸) آشغاکیر تمام اتوماتیک

شرکت پرتو کنترل در زمینه طراحی و ساخت انواع آشغالگیر و دانه گیر به صورت گسترده در حال فعالیت می باشد.

  • آشغالگیر میله ای با بازوی متحرک الکترو مکانیکی:

در این نوع آشغالگیر با قرار دادن آشغال گیر میله ای در داخل کانال از ورود آشغال به تصفیه خانه جلو گیری میشود. با توجه به نوع آشغال های موجود فواصل بین میله ها تنظیم میگردد.

در این روش برای جمع کردن و بالا  آوردن آشغال جمع شده در پشت آشغالگیر از یک بازوی متحرک که دارای چنگک مناسب بوده و به صورت اتوماتیک می باشد استفاده میشد. پس از بیرون آرودن آشغال ها یا مستقیما داخل سبدی مناسب که در بالای آشغالگیر میله ای تعبیه شده است ریخته و یا توسط نوار نقاله یه قسمت دیگر منقل میشد.

                                                                                                    1

 

 

  • آشغالگیر میله ای با چنگک الکترو مکانیکی دوار :

در این نوع آشغالگیر با قرار دادن آشغال گیر میله ای در داخل کانال از ورود آشغال به تصفیه خانه جلو گیری میشود. با توجه به نوع آشغال های موجود فواصل بین میله ها تنظیم میگردد.

در این روش برای جمع کردن و بالا  آوردن آشغال جمع شده در پشت آشغالگیر از دو عدد چنگک دوار که بر روی تسمه سوار شده است و به صورت اتوماتیک  در حال چرخش می باشد استفاده می شود. پس از بیرون آوردن آشغال ها یا مستقیما داخل سبدی مناسب که در بالای آشغالگیر میله ای تعبیه شده است ریخته و یا توسط نوار نقاله یه قسمت دیگر منتقل میشود.

                                         2                                                   3

 

  • آشغالگیر نواری( بلت اسکرین) :

در این نوع آشغال گیر  از تیغه های چسبیده به هم و دوار استفاده میشود و به صورت مداوم در حال چرخش می باشد.فاضلاب و یا سیال از لابه لای تیغه ها عبور کرده و آشغال های موجود در آن به تیغ ها گیر میکند و با چرخش تیغه ها آشغال ها به بیرون هدایت میشود و در قسمتی جمع آور می شود.

                                4                                               5

 

  • آشغالگیر نواری( بلت اسکرین) :

در این نوع از آشغالگیر برای بیرون آوردن آشغالها از کف کانال از یک شفت مارپیچ استفاده میشود که این شفت توسط الکترو موتور مربوطه به صورت اتوماتیک درحال چرخش می باشد. این حرکت چرخش دورانی باعث حرکت آشغال ها به بیرون کانال میشود. در انتهای مسیر حرکت شفت یک سبد یا یک نوار نقاله وجود دارد که باعث جمع شدن و انتقال آشغال ها می شود.

 

                                        6                                                              7

 

  • آشغالگیر میله ای با چنگک دستی :

این آشغالگیر یکی از ساده ترین نوع آشغالگیر می باشد که با قرار دادن در داخل کانال آشغالها در پشت میله های آشغالگیر مانده و اپراتور با توجه به میزان آشغال خای جمع شده به وسیله چنگک آن هارا بالا آورده و در داخل سبد انتقال میدهد.

 

                                                                                               8

 

  • آشغالگیر سبدی :

این نوع آشغالگیر  ساده ترین نوع آسغالگیر می باشدکه فاضلاب ابتدا وارد سبدی  ساخته شده از ورق پانچ استیل و یا گالوانیزه شده و آشغال های موجود در فاضلاب را جدا سازی میکند .با توجه به نوع فاضلاب و آشغال های موجود در آن قطر مش های ورق پانج متفاوت خواهد بود .حمل این آشغال گیر به صورت دستی و یا به صورت استفاده از جرثقیل منو ریلی خواهد بود.

 

 

                                                10                                                         9